samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Zhejiang Geely ukończyło proces zakupu Volvo Car Corporation

Informacja prasowa / Data: 2010-08-05

Spółka Zhejiang Geely Holding Group Co. Ltd., jeden z najszybciej rozwijających się producentów samochodów w Chinach, poinformowała o ukończeniu procesu przejęcia 100 proc. udziałów w Volvo Car Corporation od spółki Ford Motor Company. Geely poinformowało także, że Stefan Jacoby, dyrektor generalny Volkswagen Group of America, zostanie prezesem i dyrektorem generalnym Volvo Cars.

Stefan Jacoby - Prezes i Dyrektor Generalny Volvo CarsStefan Jacoby - Prezes i Dyrektor Generalny Volvo Cars

To historyczny dzień dla Geely. Jesteśmy bardzo dumni z przejęcia Volvo Cars. Słynna szwedzka marka pozostanie nadal wierna swym najważniejszym wartościom: bezpieczeństwu, jakości, trosce o środowisko naturalne i nowoczesnemu wzornictwu, a także wzmocni swą pozycję na rynkach europejskich i północnoamerykańskich, zwiększy obecność w Chinach i na innych rozwijających się rynkach – powiedział Li Shufu, przewodniczący rady nadzorczej Geely Holding Group.

Jestem zaszczycony, że mogę dołączyć do firmy o takim prestiżu i potencjale rozwojowym, jak Volvo. Nasi pracownicy, dostawcy, dealerzy – a przede wszystkim nasi nabywcy – mogą być pewni, że Volvo zachowa swój specjalny status lidera branżowego w dziedzinie bezpieczeństwa pojazdów i innowacyjności – nawet poszukując nowych możliwości rynkowych – powiedział Stefan Jakoby, nowy prezes i dyrektor generalny Volvo Cars.

Po ukończeniu transakcji Stefan Jacoby dołączy do rady nadzorczej Volvo Cars pod przewodnictwem Li Shufu, prezesa Geely Holding Group. Do rady wejdzie również kilku nowych członków, w tym Hans-Olov Olsson, były prezes i dyrektor generalny Volvo Cars oraz były dyrektor ds. marketingu Forda, który zostanie wiceprezesem zarządu.

Zgodnie z informacją z 28 marca 2010 r. podaną z okazji podpisania umowy zakupu akcji, Geely zgodziło się zapłacić za akcje Volvo Cars 1,8 mld USD, w tym za weksel o wartości 200 mln USD z saldem płatnym w gotówce.

Geely za Volvo Cars wystawił weksel i uiścił 1,3 mld USD gotówką, wykorzystując finansowanie instytucji chińskich, własne aktywa oraz zasoby międzynarodowego rynku kapitałowego. Ostatnie omawiane aspekty transakcji dotyczyły korekt w takich obszarach, jak zobowiązania emerytalne oraz kapitał obrotowy.

W ramach nowego układu własnościowego Volvo Cars będzie nadal posiadało centralę oraz obiekty produkcyjne w Szwecji i Belgii, a zarząd zachowa autonomię w realizowaniu planu biznesowego pod strategicznym kierownictwem rady. W ramach transakcji Volvo i Ford utrzymają bliską relację w zakresie komponentów i dostaw, co pozwoli zapewnić ciągłość w obszarach wzajemnych dostaw.

Podpisanie i ukończenie transakcji przejęcia jest wyrazem zaangażowania dyrektorów Forda i Volvo w przyszłość tej spółki oraz niezwykle istotnego wkładu przedstawicieli związków zawodowych i rządu w Szwecji, Belgii i Chinach, a także innych krajów – powiedział Li Shufu.

Prezes Geely dodał, że Stefan Jacoby zostanie następcą Stephena Odella na stanowisku prezesa i dyrektora generalnego Volvo Cars i przejmie to stanowisko z dniem 16 sierpnia 2010 r.

Hans Oscarsson, wicedyrektor finansowy zostanie p.o. dyrektora finansowego Volvo Cars, zastępując na tym stanowisku Stuarta Rowleya. Odell i Rowley zajmą stanowiska kierownicze w Ford of Europe.

Wraz z nowym zarządem Volvo Cars, Geely mianowało radę nadzorczą szwedzkiego producenta samochodów, w następującym składzie:

  • Li Shufu (prezes)
  • Hans-Olov Olsson (wiceprezes)
  • Freeman H. Shen
  • Håkan Samuelsson
  • Dr. Herbert Demel
  • Lone Fonss Schröder
  • Winnie Kin Wah Fok

Rada – do której należeć będzie trzech przedstawicieli pracowników nominowanych przez związki zawodowe działające w Volvo Cars – obejmie swoje obowiązki z chwilą ukończenia transakcji.

O Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd.

Li Shufu - Przewodniczący rady nadzorczej Geely Holding GroupLi Shufu - Przewodniczący rady nadzorczej Geely Holding Group

Zhejiang Geely Holding Group Co. Ltd. powstał w 1986 roku. Jej centrala znajduje się w Hangzhou w Chinach. Zhejiang Geely Holding Group i jej spółki zależne prowadzi działalność związaną z branżą motoryzacyjną, od badań i rozwoju i projektowanie po produkcję, sprzedaż i serwisowanie. To w pełni zintegrowany, niezależny producent samochodów, wytwarzający samochody, silniki i układy przeniesienia napędu. Obecnie jest to jeden z najszybciej rozwijających się w Chinach producentów aut oraz wiodąca w branży firma pozostająca własnością prywatną.

Li Shufu jest 46 letnim właścicielem chińskiego producenta samochodów - firmy Geely Automobile. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w Chinach i menadżer cieszący się uznaniem branży motoryzacyjnej całego świata. Dziennik „The Economist” uznał Li Shufu mianem „Henrego Forda Chin”.

Stephen Jakoby – od 2007 roku prezes Volkswagena w Ameryce Północnej. Już w latach 90. szef kontroli w Volkswagen Audi Nippon w Japonii. W 1995 wszedł do ścisłego kierownictwa niemieckiego koncernu i był odpowiedzialny za region Azji i Pacyfiku. Właśnie jemu przypisuje się znaczącą rolę w zbudowaniu pozycji Volkswagena w Chinach.

Źródło: Volvo, fot. Volvo

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Volvo Car Corporation przedstawia: Concept Universe

Volvo Car Corporation przedstawia: Concept Universe

Na Targach Motoryzacyjnych w Szanghaju Volvo Car Corporat... » ...więcej
Kia Soul w finale “World Car of the Year” oraz “World Car Design of the Year”

Kia Soul w finale “World Car of the Year” oraz “World Car Design of the Year”

Nadzwyczaj dobrze przyjęty na polskim rynku Soul zdobył właśnie nominacje do prestiżowych wyróżnień „World Car of the Year” – WCOTY (Światowy samochód roku) oraz „World Car Design of the Year” (Światowy design roku) znanej organizacji... » ...więcej
Volvo Cars prezentuje pierwsze zdjęcia nowego Volvo S60

Volvo Cars prezentuje pierwsze zdjęcia nowego Volvo S60

Odsłona nowego Volvo S60 odbędzie się podczas najbliższy... » ...więcej
Volvo Trucks wprowadzana na rynek nowe Volvo FM

Volvo Trucks wprowadzana na rynek nowe Volvo FM

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej wersji Volvo FM, siln... » ...więcej
 VOLVO ustanowiło nowy rekord Guinnessa!

VOLVO ustanowiło nowy rekord Guinnessa!

570 samochodów Volvo na 3 kilometrowy odcinku trasy Chor... » ...więcej
Parada Volvo – próba ustanowienia rekordu Guinnessa

Parada Volvo – próba ustanowienia rekordu Guinnessa

12 września 2010 roku (niedziela) na trasie Chorzów - K... » ...więcej
Polecamy porady
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia