samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Asystent parkowania

Autor: Łukasz Skupień / Data: 2008-11-08

Coraz większa liczba samochodów pojawiających się na naszych drogach powoduje jednocześnie, że coraz trudniej jest nam znaleźć miejsce do parkowanie, a jeżeli już uda się je znaleźć, zazwyczaj jest ono dość ciasne. Jak by tego było mało konstrukcje nowych samochodów mocno ograniczają widoczność z tyłu pojazdu. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się czujniki parkowania, które mogą znacznie ułatwić nam wykonanie tego manewru a jednocześnie ustrzec przez stłuczką.

Co to jest?

Asystent parkowanie to urządzenie składając się z kilku czujników, które za pomocą fal ultradźwiękowych wychwytują przeszkodę znajdującą sięza samochodowe. Czujniki te pozwalają również w pewnym stopniu określić w jakiej odległości od samochodu przeszkoda ta się znajduje. Układ jest tym bardziej dokładny im więcej czujników zamontujemy w zderzaku pojazdu.

Możliwe jest również zamontowanie czujników parkowania z przodu pojazdu co pomoże tam wcisnąć się w ciasne miejsca na parkingu bez uszkodzenia swojego lub czyjegoś pojazdu.

O znajdującej się w pobliżu samochodu przeszkodzie system informuje w zależności od rozwiązania sygnałem dźwiękowym bądź tez za pomocą obrazu wyświetlanego na ekranie i sygnału dźwiękowego. Im przeszkoda bliżej pojazdu tym intensywność sygnału jest większa.

Instalacja czujników parkowania

Obecnie przy zakupie nowego samochodu większość producentów oferuje czujniki parkowania jako wyposażenie dodatkowe. W samochodach bardziej luksusowych często asystent stanowi wyposażenie standardowe. Zamawiając czujniki parkowania w nowych samochodach zazwyczaj zapłacimy jednak znacznie więcej niż za urządzenia założone we własnym zakresie. Jednak fabryczne instalacje niosą ze sobą pewne korzyści np. wyświetlani informacji na fabrycznym radiu.

Instalacja zestawu asystenta parkowania jest jednak stosunkowo łatwym zadaniem, a ceny najprostszych zestawów zaczynają się już od 130 zł na aukcjach internetowych. Zestawy te składają się zwykle z 3 lub 4 czujników oraz zestawu dźwiękowego. W wersjach bardziej rozbudowanych znajduje się większa liczba czujników, które montujemy również przodu pojazdu oraz wyświetlacza graficznego oraz urządzenia dźwiękowego.

Systemy rozbudowane

Producenci pojazdów postanowili znacznie rozbudować zwykłe systemy wspomagające parkowanie o kolejne funkcje.

Honda opracowała system parkowania, który łączy w sobie asystenta parkowania oraz polecenia głosowe. System Smart Parking Assist pomaga kierowcom za pomocą poleceń głosowych zaparkować samochód zarówno równolegle jak i prostopadle bez wykonywania skomplikowanych manewrów. Praca kierowcy skupia się tylko na odpowiednim ustawieniu samochodu względem miejsca parkingowego, a następnie wykonywaniu poleceń co do skrętu kierownicą i utrzymywanie wyznaczonego toru jazdy.

W Mercedesie natomiast rozbudowany system parkowania pomaga kierowcy znaleźć miejsce na parkingu a następnie odpowiednio zaparkować samochód. Urządzenie to za pomocą umieszczony zarówno z przodu ja i z tyłu pojazdu specjalnych radarów podczas jazdy z prędkością poniżej 40 km/h skanuje miejsca parkingowe po obu stronach samochodu, aż do momentu kiedy znajdzie takie, które pozwoli na zaparkowanie pojazdu. Kiedy taki miejsce zostanie odnalezione na wyświetlaczu pojazdu zapala się lampka z literą P jak również określenie, z której strony pojazdu znajduje się odpowiednie miejsce. Po włączeniu biegu wstecznego na wyświetlaczu samochodu pojawie się schematyczne prezentacja pokazująca aktualną sytuację, Żółte linie pokazują wybrany tor jazdy natomiast czerwone aktualny skręt kierownicy. Po uzyskaniu optymalnego toru jazdy linie te zmieniają kolor na zielony. Podczas parkowania kierowca za pomocą sygnału akustycznego informowany jest kiedy ma “odbić” kierownicą.

Volkswagen natomiast 18 stycznia 2007 roku otrzymał nagrodę “Żółtego Anioła” za najbardziej zaawansowany technicznie asystent parkowania. System ten pozwala na automatyczne zaparkowanie samochodu. W systemie tym podczas jazdy samochodu z prędkością niższa od 30 km/h za pomocą czujników ultradźwiękowych wychwytywane są wszystkie luki równoległe do drogi zarówno z prawej jak i z lewej strony pojazdu. W czasie parkowania komputer sam odpowiednio dobiera drogę parkowania, a kierowcy pozostaje jedynie wciskanie gazu, sprzęga i hamulca.

Wasze komentarze:

Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  01.01.2009 16:25
najbardziej podoba mi sie asystent parkowania zbudowany przez wolkswagena....komos
Autor(ka): czekir
Data nadesłania:
  13.01.2009 14:23
no coz, nie dziwie sie, ze miejsc do parkowania coraz mniej skoro samochody teraz sprzedaje sie na wyprzedazach prosto z salonow, nie wspomne juz o tym, ze fiat organizuje roczne ferie w splacaniu raty. takie okazje sprawiaja, ze nawet ci, ktorych pozornie na auto nie stac sa w stanie je nabyc a pozniej utrzymac.
Autor(ka): czujnik
Data nadesłania:
  18.04.2009 19:04
czujniki parkowania przeznaczone są dla ludzi którzy nie umieją jeździc albo dla wygodnych
Autor(ka): mareczek
Data nadesłania:
  06.10.2009 20:37
Panie "czujnik" - w aucie wszystko jest dla wygody. Większość nowych aut ma kiepską widoczność z tyłu, to nie "poldek". Z przodu nic trudnego, z tyłu - bez czujnika czasem niebezpiecznie na parkingu, gdzie luka jest niewielka, a zaparkować trzeba. Jeżdżę po najbardziej zatłoczonych parkingach dużych miast tego kraju od 8 lat i nie sądzę, abym źle parkował, ale są różne dni i czasem człowiek ma obniżoną percepcję. Skoro czujnik mi "mówi", ile mam do przeszkody z tyłu, to tylko fanatyczny idealista powie, że to "zbędne". Pozdrawiam.
Autor(ka): Kaja
Data nadesłania:
  24.03.2011 10:04
Pan Czujnik pewnie żyje na małej wsi gdzie można parkować z zamkniętymi oczami...
Autor(ka): ralk
Data nadesłania:
  03.09.2011 16:36
Czujnik parkowanie jest przede wszystkim dla tych których na to stać :) A Ci których nie stać mówią ze to dla tych co nie umieją jeżdzić. Dla mnie bardziej się liczy to czy ktos umie zarabiać pieniądze niz to czy umi jeździć:)
Autor(ka): Sławek
Data nadesłania:
  13.11.2011 02:26
Moim zdaniem nie ma co się zastanawiać - wymyślono proste i tanie urządzenia pomagające w tłoku, to czemu nie korzystać. Sam się zastanawiam, tylko trochę szkoda dziurawić ładny zderzak. A przy okazji to coś w tym jest - im kto mniej znaczy tym bardziej usiłuje z siebie robić doskonałego kierowcę. A na trasie...
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Mazda3 MPS

Mazda3 MPS

Mazda3 zadebiutowała na polskim rynku w połowie maja. Najmocniejszy model w rodzinie Mazdy3 - Mazd... » ...więcej
 	 Estetyczny atleta - Audi A7 Sportback

Estetyczny atleta - Audi A7 Sportback

Emocjonalna stylistyka, sportowy charakter i innowacyjna ... » ...więcej
Fiat 500C by Diesel w sprzedaży

Fiat 500C by Diesel w sprzedaży

Do sprzedaży w Wielkiej Brytanii wchodzi Fiat 500CbyDIES... » ...więcej
Nowa bazowa wersja Laguny Coupe

Nowa bazowa wersja Laguny Coupe

Brytyjski oddział Renault wprowadza do oferty Lagunę Coupe... » ...więcej

Skróty w motoryzacji - cz. 2 - I do P

Kolejna część naszego cyklu rozszyfrowującego skróty st... » ...więcej
BMW X1 otrzymuje 5 gwiazdek Euro NCAP

BMW X1 otrzymuje 5 gwiazdek Euro NCAP

Jako najlepszy pojazd premium w swoim segmencie, BMW X1 robi... » ...więcej
Polecamy porady
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia