samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Mercedes-Benz Vision S 500 plug-in HYBRID

Informacja prasowa / Data: 2009-09-14

Krótko po debiucie rynkowym S 400 HYBRID, aktualnie najbardziej oszczędnej limuzyny luksusowej z silnikiem benzynowym, koncern Daimler AG przedstawia na 63 salonie samochodowym we Frankfurcie model Vision S 500 plug-in HYBRID, pierwszy samochód klasy wyższej w kategorii "trzylitrowej".

Mercedes-Benz Vision S 500 plug-in HYBRID

Pojazd z pokazową technologią wyznacza przyszłość modułowego systemu konstrukcji napędu hybrydowego marki Mercedes-Benz. Vision S 500 plug-in HYBRID jest w stanie przejechać do 30 kilometrów wyłącznie na napędzie elektrycznym, – czyli bez emitowania spalin. Dzięki wydajnemu napędowi i akumulatorowo-elektrycznej eksploatacji, limuzyna osiąga potwierdzone testami zużycie paliwa, wynoszące tylko 3,2 litra benzyny na 100 kilometrów. Poprzez emisję CO2, wynoszącą tylko 74 gramy na kilometr w teście NEFZ (Neuer Europäischer Fahrzyklus –"nowego europejskiego cyklu jazdy") koncepcyjny samochód – dziecko konstruktorów z Sindelfingen, demonstruje perspektywy rozwojowe przyszłych generacji Klasy S. Osiągnięcie tak znakomitych wskaźników było możliwe dzięki połączeniu w pojeździe hybrydowym napędu plug-in z rozwiązaniami BlueEFFICIENCY. Jednocześnie Vision S 500 plug-in HYBRID demonstruje typowe dla Klasy S walory: maksymalny komfort, przykładowy zakres bezpieczeństwa i gwarantującą suwerenność moc silnika. Napęd koncepcyjnego samochodu obejmuje trzy podstawowe komponenty: mocny silnik benzynowy V6 z wtryskiem bezpośrednim następnej generacji, moduł hybrydowy o mocy ok. 44 kW / 60 KM oraz akumulator litowo-jonowy o pojemności powyżej 10 kWh, który można ładować na stacjach ładowania. Limuzyna Vision S 500 plug-in HYBRID przyspiesza od zera do 100 km/h w ciągu 5,5 sekundy.

"Samochód Vision S 500 plug-in HYBRID to nowy kamień milowy na naszej drodze do mobilności bez emisji spalin" – mówi dr Dieter Zetsche, prezes zarządu koncernu Daimler AG i jednocześnie szef segmentu Mercedes-Benz Cars. "Luksusowa i zarazem bezpieczna Klasa S, oferująca sportowe osiągi, a przy tym zużywająca mniej paliwa niż obecne samochody małolitrażowe wskazuje, że również w naszych topowych modelach można połączyć fascynację motoryzacją z odpowiedzialnym podejściem do ochrony środowiska naturalnego".

"Do osiągnięcia dojrzałości seryjnej jest jeszcze spory kawałek przed nami," – mówi dr Thomas Weber, członek zarządu Daimler AG, odpowiadający w koncernie za prace badawczo-rozwojowe w segmencie Mercedes-Benz Cars – "jednak nasi inżynierowie usilnie pracują nad konieczną integracją elementów i badają dostosowanie poszczególnych komponentów do twardych warunków codziennej eksploatacji w luksusowej limuzynie, w pełni zdolnej do pokonywania długich tras. Mamy w ręku wszystkie kluczowe technologie, umożliwiające zbudowanie samochodu marzeń i przewiduję ich zastosowanie w następnej generacji Klasy S. Teraz chodzi o to, aby równolegle z naszymi pracami rozwojowymi postępował rozwój szerokiej infrastruktury, w celu całkowitego wykorzystania potencjałów tej innowacyjnej koncepcji napędu".

Elektryczne komponenty napędu limuzyny Vision S 500 plug-in HYBRID potwierdzają wszechstronność inteligentnego, modułowego systemu Mercedes-Benz. Po względem konstrukcyjnym trzykrotnie mocniejszy moduł hybrydowy jedynie nieznacznie różni się od kompaktowego, płaskiego silnika elektrycznego o mocy 15 kW, stosowanego w S 400 HYBRID. Dlatego też można go łatwo zintegrować z obudową siedmiostopniowej automatycznej skrzyni biegów 7G-TRONIC. W wersji koncepcyjnej tego modelu zachowana została przestronność wnętrza, nie odbiegająca od S 400 HYBRID. Przyszłe generacje tego modelu będą budowane według analogicznej architektury systemowej.

Vision S 500 plug-in HYBRID: kompaktowa architektura w pełni hybrydowego systemu

Mercedes-Benz Vision S 500 plug-in HYBRID

Ekstremalnie kompaktowy akumulator litowo-jonowy o wydajności 0,9 kWh, stosowany w S 400 HYBRID, mieści się w komorze silnika, natomiast znacznie mocniejszy akumulator litowo-jonowy – o pojemności ponad 10 kWh w S 500 plug-in HYBRID wymaga więcej miejsca. Źródło prądu umieszczono w bagażniku, za tylnym oparciem. Umieszczenie akumulatora nad osią tylną wiąże się z decydującymi zaletami: zrównoważeniem środka ciężkości pojazdu i zapewnieniem pojemności zbiornika paliwa, odpowiedniej do pokonywania długich tras. Ponadto bezpieczne położenie montażowe gwarantuje optymalną ochronę w razie zderzenia.

Dodatkowe sprzęgło rozłącza moduł hybrydowy i silnik spalinowy

Mercedes-Benz Vision S 500 plug-in HYBRID

Zgodnie z zasadą konstrukcji modułowej zespół napędowy Vision S 500 plug-in HYBRID ma identyczną budowę, jak w S 400 HYBRID. Właściwą dla tego systemu cechą jest dodatkowe sprzęgło, wbudowane między silnikiem spalinowym, a elektrycznym. W trakcie jazdy z napędem czysto elektrycznym rozłącza ono obie jednostki napędowe tak, że w trybie napędu elektrycznego zapewniona jest najwyższa wydajność. Sprzęgło to nie wymaga dodatkowego miejsca na montaż, ponieważ jest całkowicie zintegrowane w obudowie przekładni hydrokinetycznej.

Stacja benzynowa – gniazdko: wydajny akumulator plug-in

Istotną cechą, odróżniającą od tradycyjnych hybryd, jest akumulator plug-in, który można ładować na stacjach ładowania. W efekcie Vision S 500 plug-in HYBRID jest w stanie pokonać do 30 kilometrów na czysto elektrycznym napędzie. Tryb szybkiego ładowania z mocą 20 kW trwa poniżej 60 minut. W przypadku kompletnie rozładowanego akumulatora ładowanie poprzez zwykłe gniazdko o mocy 3,3 kW trwa około 4,5 h.

Ładowanie jest regulowane przez kompaktową ładowarkę onboard, umieszczoną za boczną okładziną ściany bagażnika, zabezpieczoną przed zwarciem, zamianą biegunów oraz przed nadmiernym napięciem. W celu zabezpieczenia akumulatora system sterowania ładowaniem monitoruje równocześnie napięcie, poziom naładowania i czas ładowania. Łączna masa elektrycznych komponentów w aktualnie prezentowanym pojeździe koncepcyjnym wynosi 215 kilogramów. Akumulator litowo-jonowy waży około 130 kilogramów, czyli znacznie mniej niż tradycyjny akumulator NiMH, który przy tej samej pojemności miałby masę około 180 – 200 kg.

Moduł hybrydowy odnawia zasób energii akumulatora również podczas jazdy: wykorzystywany jest efekt rekuperacji, czyli wykorzystywania energii generowanej podczas hamowania. Sprzęgło rozłączające powoduje przy tym wzrost wydajności, ponieważ umożliwia pełną rekuperację energii, wykluczając straty związane z oporami własnymi silnika.

Zasięg do 30 kilometrów na czysto elektrycznym napędzie

Mercedes-Benz Vision S 500 plug-in HYBRID

Wysokosprawny akumulator oraz moduł hybrydowy, generujący moc ok. 44 kW / 60 KM umożliwiają jazdę z wyłącznie elektrycznym napędem na dystansie do 30 kilometrów, co w ruchu miejskim jest w wielu przypadkach całkowicie wystarczające. W warunkach miejskich Vision S 500 plug-in HYBRID jeździ szybko, bardzo komfortowo i nie emituje spalin. Jeśli moc silnika elektrycznego jest niewystarczająca, na przykład podczas szybszej jazdy lub przy bardzo stromych podjazdach, następuje automatyczne włączenie silnika spalinowego i wykorzystanie jego mocy przez zespół napędowy. Przed zamknięciem sprzęgła układ elektroniczny synchronizuje prędkość obrotową silnika spalinowego z prędkością obrotową silnika elektrycznego w module hybrydowym, toteż załączenie następuje bez szarpnięcia, w sposób niezauważalny dla kierowcy.

Wyrafinowane współgranie silnika spalinowego z napędem elektrycznym umożliwia realizację licznych funkcji dodatkowych, które wpływają równie pozytywnie na zużycie paliwa, emisję szkodliwych związków, jak i na żwawe reakcje samochodu przy operowaniu pedałem gazu. System napędu hybrydowego w Vision S 500 plug-in HYBRID wyposażono, analogicznie jak w S 400 HYBRID, w funkcję ECO Start-Stop. Ponadto zwiększenie bezpieczeństwa i przyjemności jazdy następuje poprzez efekt "booster", podczas którego w fazie przyspieszania silnik elektryczny mocno wspomaga silnik spalinowy. Nieco zmodyfikowana wersja takiego systemu potwierdziła już praktyczną przydatność tego rozwiązania w pojazdach Mercedes-Benz Sprinter.

Szeroki zakres elektronicznych komponentów zabezpieczających i sterujących

Mercedes-Benz Vision S 500 plug-in HYBRID

Akumulator litowo-jonowy funkcjonuje nie tylko jako zasobnik energii dla silnika elektrycznego; jest również połączony z 12-woltową instalacją elektryczną pojazdu poprzez przetworniki prądu stałego, z której następuje zasilanie standardowych odbiorników prądu, jak reflektory, czy funkcje związane z komfortem. W celu zapewnienia wysokiej sprawności elektrycznej przetworniki napięcia są chłodzone przez dodatkowy obwód niskotemperaturowy.

Wykorzystywanie trójfazowego silnika elektrycznego prądu zmiennego w instalacji wysokiego napięcia o prądzie stałym wymaga zastosowania specjalnego elektronicznego modułu zasilania. Falownik jest zamontowany komorze silnika. Ponieważ generowany prąd elektryczny powoduje rozgrzewanie się elektronicznego modułu zasilania, system zintegrowano z niskotemperaturowym obwodem chłodzenia. Również w zakresie elektronicznych modułów zasilania Mercedes-Benz stawia na ujednolicenie komponentów, które zapewniają wydajność w połączeniu z różnymi silnikami elektrycznymi i typami akumulatorów, niezależnie od typoszeregu.

Na drodze do hybrydy plug-in: koncepcje dla Diesla

Istotnym kamieniem milowym na drodze do hybrydy plug-in jest przedstawiony ostatnio samochód Diesel-Hybrid Vision E 300 BlueTEC HYBRID. Konstrukcja, tak samo jak w przypadku S 400 HYBRID i Vision S 500 plug-in HYBRID wykorzystuje modułowy system napędu hybrydowego marki Mercedes-Benz. W koncepcji bliskiej produkcji seryjnej połączono nowy 2,2-litrowy silnik wysokoprężny z modułem hybrydowym o mocy 15 kW / 20 KM, stosowanym też w S 400 HYBRID, ale umożliwiającym również jazdę z napędem czysto elektrycznym. Samochód Vision E 300 BlueTEC HYBRID przy takiej konfiguracji napędu spala tylko 4,5 litra paliwa na 100 kilometrów (wartość ustalona tymczasowo). Odpowiada to emisji CO2 tylko 119 gramów na kilometr, przy mocy 165 kW / 224 KM i równie pokaźnym momencie obrotowym od 580 do 600 niutonometrów (odpowiednio w cyklu mieszanym), czyli na poziomie aktualnie montowanych sześciocylindrowych silników wysokoprężnych. Funkcja oczyszczania spalin jest realizowana przez połączenie katalizatora oksydacyjnego, filtra cząstek stałych i systemu BlueTEC z wtryskiem czynnika AdBlue®. Dzięki temu również Vision E 300 BlueTEC HYBRID ma potencjał spełniania najwyższych wymagań w zakresie emisji szkodliwych związków w spalinach.

Vision S 500 Plug-in HYBRID – dane techniczne

Silnik spalinowy (benzynowy)

Liczba/ układ cylindrów: V6, 4 zawory na cylinder
Pojemność skokowa: 3,5 l

Moduł hybrydowy

Konstrukcja: silnik synchroniczny z magnesami trwałymi
Nominalna moc: ok. 44 kW/ 60 KM
Nominalny moment obrotowy: 250 Nm

Moc i zużycie paliwa

Przyspieszenie 0-100 km/h: 5,5 s*
Prędkość maksymalna: 250 km/h
Zużycie paliwa: 3,2 l/100 km (w cyklu mieszanym)*
Emisja CO2: 74 g/km (w cyklu mieszanym)*

Źródło: Moto Target

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Nowy Skrzydlak Mercedes-Benz

Nowy "Skrzydlak" Mercedes-Benz

Fascynacja stylistyką i zaawansowaną technologią na najwyższym poziomie: oto nowy Mercedes-Benz ... » ...więcej
Nowy Mercedes-Benz SLK

Nowy Mercedes-Benz SLK

Nowy Mercedes-Benz SLK jest o 25% bardziej wydajny paliwowo od swojego poprzednika, a to dzięki ... » ...więcej
Mercedes-Benz CL63 AMG i CL65 AMG w wersji na rok 2011

Mercedes-Benz CL63 AMG i CL65 AMG w wersji na rok 2011

Mercedes opublikował informacje dotyczące najnowszych m... » ...więcej
 	  BMW Vision – EfficientDynamics

BMW Vision – EfficientDynamics

Debiutujący obecnie pojazd koncepcyjny BMW Vision – E... » ...więcej
Fiat 500 osiąga 500 tysięcy wyprodukowanych sztuk.

Fiat 500 osiąga 500 tysięcy wyprodukowanych sztuk.

Jeszcze jeden historyczny etap osiągnięty przez Fiata 5... » ...więcej
264KM w Fiacie 500

264KM w Fiacie 500

Ci którzy nie zachwycili się mocą Abartha 500 Esseesse powinni zainteresować się nową 264 k... » ...więcej
Kia Forte LPI Hybrid już wkrótce w Europie

Kia Forte LPI Hybrid już wkrótce w Europie

Pierwszy pokaz samochodu Kia Forte LPI Hybrid w Europie łą... » ...więcej
918 Spyder Hybrid na ostatniej produkcyjnej prostej

918 Spyder Hybrid na ostatniej produkcyjnej prostej

Hybrydowy roadster przeznaczony dla maniaków szybkości ... » ...więcej
Polecamy porady
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia