Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-100333,t-nico_rosberg_w_mercedes_grand_prix.html
Informacja prasowa / Data: 2009-11-26

Nico Rosberg w Mercedes Grand Prix

Informacja prasowa

Nico Rosberg (23) w sezonie 2010 wystartuje w mistrzostwach świata Formuły 1 jako kierowca nowo sformowanego zespołu Mercedes Grand Prix.

Nico Rosberg w Mercedes Grand Prix

Nico Rosberg urodził się w Wiesbaden 27. czerwca 1985 roku – trzy lata po zdobyciu przez ojca – Keke Rosberga – tytułu mistrza świata Formuły 1. Można więc powiedzieć, że Nico miał styczność ze sportem samochodowym niemal od kołyski.

W wieku ośmiu lat Nico Rosberg rozpoczął karierę w kartingu, startując od 1997 do 2000 roku w zespole MBM (program Mercedes-Benz McLaren) poprzez który obaj dotychczasowi partnerzy Formuły 1 wspomagali rozwój nowych talentów. Ówczesnym kolegą Nico w zespole był późniejszy kierowca teamu McLaren-Mercedes i mistrz świata Lewis Hamilton. W roku 2000 młody Rosberg został wicemistrzem Europy Formuły A. Dwa lata później wystartował w pierwszym wyścigu w Formule BMW ADAC – czyli w zespole swojego ojca – i od razu w roku debiutu zdobył mistrzostwo, wygrywając dziewięć z osiemnastu wyścigów. Nagrodą za tytuł mistrza były jazdy testowe w zespole Williamsa. Nico, mający wtedy 17 lat, był najmłodszym kierowcą, który otrzymał taką szansę.

W sezonach 2003 / 2004 Nico Rosberg startował w nowej wtedy Formule 3 Euro Series. W pierwszym roku zdobył drugie miejsce w kategorii "nowicjusz", a w 2004 roku zajął czwarte miejsce w klasyfikacji łącznej. Rok później przeszedł do serii GP2, bezpośredniego zaplecza Formuły 1 i zdobył tytuł.

Pierwszym wyścigiem Formuły 1 Nico Rosberga było rozpoczęcie sezonu, 12. marca 2006 roku w Bahrajnie. Zajął wtedy siódme miejsce i jednocześnie w premierowym Grand Prix uzyskał najszybszy czas okrążenia. Od chwili swego debiutu Nico Rosberg startował w barwach zespołu Williams w siedemdziesięciu Grand Prix, zdobywając 75,5 punkty, a najlepszym wynikiem było zajęcie drugiego miejsca w Grand Prix Singapuru w 2008 roku. Sezon 2009 był jak do tej pory najlepszy – w końcowej klasyfikacji kierowca zajął siódme miejsce, uzyskując 34,5 punkty.

Nico Rosberg dorastał w Niemczech, Monako i na Ibizie. Oprócz języka macierzystego opanował płynnie angielski, włoski i francuski.

Nico Rosberg: "Cieszę się niezwykle, że przy reaktywacji zespołu Srebrnych Strzał w sezonie 2010 zasiądę w kokpicie bolidu Mercedesa. W Formule 1 nie ma drugiej marki, z tak długimi tradycjami, ani porównywalnym pasmem sukcesów w sportach samochodowych. Jestem bardzo dumny, że mogę wystartować w nowej ekipie Mercedesa i cieszę się ze współpracy z zespołem skupionym wokół Rossa Brawna. To wymusza maksymalną motywację, po prostu nie mogę doczekać się jazd próbnych nową Srebrną Strzałą i 14. marca – rozpoczęcia sezonu w Bahrajnie."

Ross Brawn, szef zespołu: "Jest nam niezmiernie miło powitać takiego kierowcę, jak Nico Rosberg w ekipie Mercedesa i bardzo cieszymy się z możliwości współpracy. Nico to wielki talent. Dodatkowo cztery lata doświadczeń w Formule 1 gwarantują, że od samego początku będzie cennym nabytkiem dla naszego zespołu. Miałem przyjemność współpracować z jego ojcem – Keke – w trakcie jego kariery w Formule 1 i z przyjemnością obserwuję, jak syn podąża śladami ojca. Rok 2009 był jak dotąd najlepszym sezonem Nico i z całą ekipą będziemy z uwagą śledzić jego dalszy rozwój w zespole Mercedesa."

Norbert Haug, szef Mercedes-Benz Motorsport: "Nico znam ze wspólnych startów z Lewisem Hamiltonem oraz z późniejszych wyścigów w serii DTM, czyli niemal od małego. Już bardzo wcześnie było sprawą jasną, że Nico jako kierowca wyścigowy będzie szybko piął się po szczeblach kariery i tym bardziej się cieszę, że po czterech latach doświadczeń u Williamsa trafia do nas. Z takim utalentowanym i sympatycznym kierowcą nasz nowy początek w Formule 1, z własnym zespołem Mercedesa, będzie po prosty lepszy. Nico jest naładowany energią i niezwykle ambitny, podobnie jak cały zespół Mercedes Grand Prix. Wspólnie chcemy wiele osiągnąć i już się cieszę na przyszłą współpracę."

Źródło: Moto Target