Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-114,t-magnetyzery___magnetyzm_poprawia_osiągi?.html
Autor: Marcin Chrapka / Data: 2007-08-23

Magnetyzery - magnetyzm poprawia osiągi?

Magnetyzer jest urządzeniem, które z założenia ma zrewolucjonizować pracę silnika naszego samochodu odpowiednio działając na paliwo lub powietrze, które go zasila. Idea jego działania wydaje się prosta – jednak wokół skuteczności tego urządzenia powstało wiele kontrowersji. W tym artykule nie podejmujemy się rozwiania tych wątpliwości – chcieliśmy jednak przedstawić ideę działania magnetyzerów oraz dokonać przeglądu dostępnych wyników badań magnetyzerów.

Zasada działania

Magnetyzer to montowana na przewodach doprowadzających paliwo „przejściówka”, której silnie magnetyczne właściwości zmieniają ustawienie cząsteczek paliwa. Oferowane są także magnetyzery powietrza, które podobnie działają na wprowadzane do komory spalania powietrze. Dodatkowo cząsteczki te zostają namagnesowane.

Prowadzi to do lepszego „zmieszania” się paliwa z powietrzem. Dzięki temu mieszanka spala się lepiej wytwarzając więcej energii, co powoduje zwiększenie mocy silnika i zmniejszenie zużycia paliwa. Dodatkowym zyskiem jest brak w spalinach niespalonych, szkodliwych substancji.

Istotny jest odpowiedni dobór magnetyzera. Dostępne są urządzenia dedykowane np. do samochodów zasilanych gazem czy do dieseli. Magnetyzery różnią się także mocą zastosowanego magnesu a przez to siłą oddziaływania na paliwo czy powietrze.

Efekty działania magnetyzerów mogą być widoczne od razu, ale niektórzy producenci podają, że wszystkie ich zalety ujawniają się dopiero po przejechaniu określonej liczby kilometrów.

Montaż

Montaż magnetyzera jest najczęściej banalnie prosty i możliwy do wykonania przez każdego, nawet mało wprawnego, kierowcę. Polega to zwykle na przecięciu przewodu paliwowego i wstawieniu w miejsce przecięcia magnetyzera. Dostępne są także magnetyzery, których montaż nie wymaga jakiejkolwiek ingerencji w instalacje samochodu.

Podsumowanie

Skuteczności magnetyzerów zawsze towarzyszyły kontrowersje. Firmy je produkujące zlecały badania różnorakim instytutom. Badania skuteczności podejmowały się także pisma motoryzacyjne. Wyniki tych badań są różne – niektóre wykazują brak zmian w osiągach silnika, inne nawet 15-20% zwiększenie mocy i zmniejszenie zużycia paliwa. Nie są znane nam przypadki, żeby magnetyzer pogorszył osiągi pojazdu. Zresztą raczej nie ma takiej możliwości – magnetyzer w żadnym stopniu nie zmniejsza przepustowości przewodów paliwowych.

Z drugiej strony pewną wątpliwość generują producenci samochodów. Dlaczego firmy dysponujące gigantycznymi pieniędzmi na badania nie montują tych urządzeń seryjnie. Odpowiedź na to pytanie pozostanie nieznana.

Z dokonanego przeglądu dostępnych źródeł i wyników badań wynika jednak pozytywny obraz magnetyzerów. Nawet 2% polepszenie osiągów silnika należy uznać za pozytywne działanie tego urządzenia. Decyzję kupić czy nie pozostawiamy czytelnikowi. Tym, którzy zdecydują się na zakup życzymy, aby wydane kilkaset złotych nie okazało się wyrzuconym w błoto, lecz zainwestowanymi w urządzenie, które szybko się zwróci i przyniesie spore oszczędności.