Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-120,t-udzielamy_pomocy_ofiarom_wypadku.html
Autor: Łukasz Skupień / Data: 2007-08-29

Udzielamy pomocy ofiarom wypadku

W związku z dużą liczbą wypadków drogowych dość ważna jest umiejętność pomocy ofiarom wypadku. Zbyt późne udzielenie pomocy jest przyczyną śmierci ponad 60% ofiar wypadków. Strach lub przekonanie, że pomoc wezwał już kto inny to najczęstsze czynniki nie udzielenia pomocy. Udzielenie pomocy ofiarom wypadku jest jednak nie tylko naszym moralnym obowiązkiem - za zaniechanie pomocy grozi nam nawet kara więzienia. Natomiast nic nie grozi nam za błędy podczas udzielania pomocy.

W świetle prawa

W myśl przepisów każdy kierujący pojazdem widząc wypadek drogowy zmuszony jest do udzielenia pomocy poszkodowanym oraz do zawiadomienia odpowiednich organów o zaistniałym wypadku.Za nie udzielenie pomocy poszkodowanym wypadku grozi kara wiezienia do 3 lat. Natomiast za złe udzielenie pomocy w świetle prawa nie grozi nam żadna kara gdyż przepisy wykluczają odpowiedzialność karna osób ratujących życie lub zdrowie ludzkie.

Jak się zachować

W większości wypadków drogowych pomoc nie polega na robieniu masażu serca czy sztucznego oddychania metodą usta usta, ale sprowadza się jedynie do wezwania pogotowia oraz zabezpieczenia ofiar i miejsca wypadku. Ważnym czynnikiem jest zachowanie całkowitego spokoju oraz opanowanie emocji. Jeśli jesteś pierwszym świadkiem wypadku masz prawo kierować akcja ratunkową do czasu pojawienia się odpowiednich organów pomocy.

Pierwszą czynnością jaką należy zrobić jest zabezpieczenie miejsca wypadku. Zaniedbanie tej czynności doprowadzić może do powstanie kolejnej kolizji jak również do powiększenia liczby poszkodowanych oraz stwarzamy niebezpieczeństwo dla nas samych. Sprawne zabezpieczenie miejsca wypadku polega na:

  • założeniu kamizelki odblaskowej (w miarę możliwości).
  • oznaczeniu miejsca wypadku trójkątem odblaskowym. Jeżeli to możliwe najlepiej użyć jest dwóch trójkątów w różnych odległościach.
  • przygotowaniu apteczkę pierwszej pomocy oraz gaśnicy samochodowej

Po zabezpieczeniu miejsca wypadku należy wezwać odpowiednie organy. Dzwoniąc na numer 112 bądź ten na jeden z numerów alarmowych:

999 – pogotowie ratunkowe
998 – straż pożarna
997 – policja

Dzwoniąc na pogotowie ratunkowe konieczne podanie jest miejsca wypadku oraz liczby ofiar.

Następną czynnością jaką należy wykonać jest odłączenie zapłony w rozbitym samochodzie oraz o ile to możliwe odłączenie akumulatora.

Czekając na służby ratownicze należy zająć się ofiarami wypadku. Przytomne osoby układamy w bezpiecznym miejscu w pozycji na boku i okrywamy je w miarę możłiwości ciepłym kocem lub kocem termicznym. Jeżeli osoba jest nieprzytomna konieczne jest zbadanie jej pulsu oraz oddechu. Gdy brak oddechu lub pulsu bądź tez obu tych cech konieczne jest podjecie odpowiednich czynności.

Gdy brak oddechu

W razie stwierdzenia braku oddechu układamy ofiarę na twardym podłożu twarzą do góry, głowę odchylamy lekko do góry aby udrożnić drogi oddechowe, zatykamy nos ofiary i wdmuchujemy 4 razy mocno powietrze do płuc ofiary. Następnie powtarzamy wdmuchiwanie powietrza w odstępach 5 sekundowych. Po każdym wdechu odrywamy usta od ust ofiary i obserwujemy jej klatkę piersiową. Wdmuchiwanie powietrza kontynuujemy do czasu pojawienie się odpowiednich organów bądź do chwili gdy poszkodowany jest w stanie oddychać samodzielnie.

Gdy brak pulsu oraz oddechu

Kilkanaście sekund po zatrzymaniu krążenia następuje zatrzymanie oddechu. Konieczne jest wtedy wykonanie reanimacji.

Układamy poszkodowaną osobę na twardym podłożu twarzą do góry. Udrażniamy drogi oddechowe odchylając głowę lekko do góry. Rozpoczynamy masaż serca robiąc 30 ucisków klatki piersiowej na przemian z dwoma wdechami powietrza. Konieczne jest aby masaż serca wykonywać dość szybko, nie powinien on byś przerwany na dłużej niż 5 sekund. Reanimację prowadzimy do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego lub do momentu kiedy osoba poszkodowana odzyska czynności życiowe.

Należy pamiętać, że gdy na miejscu wypadku pojawią się dodatkowe osoby dorosłe należy przydzielić im określone zadania jak np. zajęcie się kolejnym poszkodowanym czy choćby kierowanie ruchem dla poprawy bezpieczeństwa oraz umożliwienie odpowiednim służbom dojazdu do miejsca wypadku. Pomoc dodatkowej osoby może również robie znacznie pomóc w przeprowadzeniu akcji ratunkowej.