Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-151,t-aktywne_zawieszenie.html
Autor: Łukasz Skupień / Data: 2008-01-20

Aktywne zawieszenie

Podstawową rzeczą wpływającą na komfort jazdy samochodem jest charakterystyka zawieszenia. W większości samochodów charakterystyka tłumienia drgań przez amortyzatory ma stałą wartość i nie ma możliwości jej zmiany. Wychodząc jednak temu naprzeciw konstruktorzy pojazdów stworzyli zawieszenie, które pozwala na dobór charakterystyki tłumienia w zależności od nawierzchni drogi.

Schemat zawieszenia hydroaktywnego
Schemat zawieszenia hydroaktywnego

Zastosowanie aktywnego zawieszenia niesie za sobą wiele korzyści zarówno w kwestii bezpieczeństwa jazdy samochodem jak komfortu podróżowania. Osiągnięto to dzięki możliwości aktywnej zmiany charakterystyki tłumienia amortyzatorów.

Zalety aktywnego zawieszenia

Aktywne zawieszenie niesie ze sobą kilka zalet, które korzystnie wpływają na jego ocenę. Między innymi to:

  • znaczne zwiększenie komfortu podróżowania samochodem
  • podniesienie bezpieczeństwa jazdy samochodem
  • dostosowanie charakterystyki tłumienia do nawierzchni jezdni
  • brak wpływu obciążenia na prześwit samochody gdyż istnieje możliwość jego regulacji.

Jak to działa?

Aktywne systemy zawieszenia budowane są jako układy hydrauliczno-pneumatyczne wyposażone w źródła absorbujące energię. Układy te dzięki zastosowaniu szybkich i wydajnych mikroprocesorów pozwalają na prace w czasie rzeczywistym. Praca ta polega na zapewnieniu odpowiedniej stabilności pojazdu i komfortu podróżowania przy np. szybkim pokonywaniu zakrętu, bądź gwałtownemu hamowaniu lub jazdy po złej jakości nawierzchni. Dla prawidłowego spełnienia swojego zadania komputer pobiera informacje z czujników umieszczonych w samochodzie takich jak: kąt skrętu kierownicy, prędkość pojazdu, obrót w okół osi pionowej, stan przełącznika tryb pracy czy przyspieszenie pionowe i wzdłużne.

Istniejące rozwiązania.

Najbardziej znanym konstruktorem w dziedzinie aktywnego zawieszenia jest Citroen, który od lat stosuje tego rodzaju zawieszenia w swoich samochodach. Komfort jazdy jaki zapewniają pojazdy Citroena jest bardzo wysoki. Jednak znaczna usterkowość układu zmusiła koncern do chwilowego zaprzestania produkcji samochodów z tym rodzajem zawieszenia. Przerwa ta nie trwała jednak zbyt długo gdyż w nowym modelu C5 znowu udało się zastosować tego rodzaju zawieszenia trzeciej generacji.

W pojazdach marki Citroen system automatycznie przechodzić może pomiędzy charakterystykami tłumienia amortyzatorów od twardego charakterystycznego dla jazdy sportowej do miękkiego zapewniającego wysoki komfort jazdy. W samochodach tych istnieje również możliwość doboru charakterystyki tłumienia przez kierującego. Dodatkową funkcja w jaką wyposażone są pojazdy Citroena jest automatyczna regulacja prześwitu. W zależności od prędkości i od rodzaju nawierzchni może nastąpić obniżenie lub podniesienie pojazdu.

Firma Mercedes-Benz zastosowała natomiast w swoim Mercedesie CL system aktywnego zawieszenia o nazwie ABC (Active Body Control). W rozwiązaniu tym wewnątrz kolumny prowadzącej siłownika hydraulicznego wspomagającego pracę zawieszenia. Siłownik ten połączony jest z górną podstawą kolumny, natomiast jego pierścieniowy tłok współpracuje ze sprężyną zawieszenia umieszczoną podobnie jak w kolumnie McPherson. Poprzez wywieranie nacisku tłoka na sprężynę następuje regulacja charakterystyki tłumienia. Dla prawidłowej pracy układu system sterujący pobiera informacje aż z 13 czujników, a zastosowany blok hydrauliczny jest w stanie zmienić zasilanie odpowiednich siłowników w czasie kilku milisekund.

Podsumowanie

System aktywnego zawieszenia niesie za sobą pewne istotne korzyści dlatego w niedalekiej przyszłości z pewnością będzie stosowany w większości samochodów. Układ ten sprzeciwia się kompromisom a mianowicie stałej charakterystyce tłumienia co szczególnie przemawia za jego stosowaniem.