Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-23,t-wypozyczamy_samochod.html
Autor: Łukasz Lubas / Data: 2007-05-23

Wypożyczamy samochód

Wypożyczalnia samochodów jest firmą, która za odpowiednią opłatą użycza swoich samochodów osobom prywatnym oraz firmom. Na polskim rynku funkcjonuje wiele wypożyczalni, poczynając od dużych korporacji międzynarodowych oferujących szeroką gamę pojazdów a kończąc na firmach prywatnych, które mają w swojej ofercie zaledwie kilka samochodów. Ich oferta jest dosyć podobna, dlatego warto zagłębić się w szczegółach, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.

Samochody, grupy

Każda wypożyczalnia oferuje klientom pewną liczbę samochodów. Aby ułatwić nam poruszanie się po ofercie samochody zostały pogrupowane na wzór grup segmentowych samochodów.

Przykładowy podział:

Grupa A - Fiat Panda
Grupa B - Renault Thalia, Fiat Punto
Grupa C - Renault Clio III, Fiat Grande Punto
Grupa D - Opel Astra, VW Golf
Grupa E - Renault Laguna, VW Jetta
Grupa F - Volvo S60, Bmw 3
Grupa H - Bmw 5, Volvo S80

Wszystkie firmy starają się być elastyczne i dostosowują ofertę do zapotrzebowania w danym rejonie.

Dla klientów mniej wymagających, którym zależy tylko na tanim przemieszczaniu się są samochody klas niższych z małymi silnikami benzynowymi i znikomym wyposażeniem.

Dla bardziej wymagających jest grupa średnia, auta są lepiej wyposażone (klimatyzacja, elektryka, ABS, ESP) samochody tej grupy mają silniki benzynowe jak i diesel.

Jest też oczywiście grupa klientów zainteresowana samochodami klas wyższych, oczywiście o nich też nie zapomniano, mają do wyboru luksusowe samochody różnych marek m. in. Volvo, Audi, Bmw, Mercedes.

Koszty, opłaty, kaucje

Samochody z silnikami benzynowymi są zazwyczaj oferowane bez żadnych limitów kilometrów (nie licząc niektórych promocji). Natomiast samochody z silnikiem Diesla mają przewidziany dobowy limit kilometrów (ok. 200 na dobę). Powyżej tej granicy klient płaci za przejechanie każdego kilometra.

Wypożyczany samochód jest zatankowany do pełna, zwracając go należy zawsze pamiętać o jego dotankowaniu. W momencie, gdy tego nie zrobimy będzie nas to kosztowało dużo więcej, gdyż wypożyczalnie przyjmują średnio opłatę 2 Euro / litr brakującego paliwa.

Każdy klient jest odpowiedzialny za wypożyczony samochód do kwoty kaucji. Kaucja blokowana jest na jego karcie kredytowej lub pobierana w inny sposób. Wysokość depozytu zależy od klasy samochodu. Na grupy A, B, C to ok. 1000 zł, na samochody z grup D, E to 2500 zł, jeśli chodzi o grupy wyższe to kaucja może osiągnąć nawet 10 000 zł.

Jeśli chcemy uniknąć problemów związanych z ewentualnymi uszkodzeniami pojazdu, warto wykupić pełne ubezpieczenie samochodu, jest to koszt w granicach 10 € za dobę. W momencie uszkodzenia samochodu z naszej winy nie ponosimy żadnych konsekwencji finansowych.

Promocje, warunki

Przed wypożyczeniem samochodu warto rozejrzeć się wśród ofert wypożyczalni. Często oferowane są różnego rodzaju promocje, które mogą znacząco obniżyć koszty wynajmu samochodu. Należy jednak pamiętać, że nikt nie wypożyczy nam samochodu za 1 € na dobę - to jest naprawdę nierealne. Dlatego tak ważne jest to, abydokładnie zapoznać się z warunkami wynajmu samochodu. Zajmie nam to tylko kilka minut a może oszczędzić dużo zachodu i pieniędzy.