Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-236,t-alfa_romeo_mito_1.4_"multiair".html
Informacja prasowa / Data: 2009-09-09

Alfa Romeo MiTo 1.4 "MultiAir"

Informacja prasowa

Alfa Romeo, od zawsze uznawana jako symbol zaawansowanej technologii oraz wysokiej klasy silników, ma zaszczyt przedstawić rewolucyjny system MultiAir opracowany i opatentowany przez FPT - Fiat Powertrain Technologies.

Alfa Romeo MiTo 1.4 "MultiAir"

Prekursorem tej rewolucyjnej rodziny jest silnik MultiAir 1.4, wprowadzony na rynki światowe po raz pierwszy w modelu Alfa Romeo MiTo i oferowany w 3 różnych poziomach mocy (105 KM, 135 KM i 170 KM) zgodnych z normą Euro5.
 

Alfa Romeo MiTo 1.4 "MultiAir"

W pierwszej fazie zostaną wprowadzone dwie jednostki silnikowe 1.4 w technologii MultiAir o mocy 105 KM i 135 KM, dostępne we wszystkich wersjach obecnej gamy. Po nich zostanie wprowadzona kolejna jednostka 1.4 Turbo benzyna MultiAir o mocy 170 KM, która uzupełni gamę silników benzynowych Alfy Romeo MiTo i dostępna będzie w zupełnie nowej i wyjątkowej wersji Quadrifoglio Verde (zielona czterolistna koniczyna).

Tak szeroki asortyment produktów pozwoli Alfie Romeo MiTo zaspokoić potrzeby rosnącego grona coraz bardziej wymagających klientów, dzięki którym już teraz mini Alfa Romeo może pochwalić się świetnymi wynikami sprzedaży.

Alfa Romeo MiTo 1.4 "MultiAir"

Przechodząc do konkretu: 1.4 turbo benzyna o mocy 135 KM gwarantuje Alfie Romeo MiTo osiągi i temperament samochodu sportowego, który został zaprojektowany dla klientów, którym zależy bardzo na czerpaniu przyjemności z jazdy i ekonomice zużycia paliwa. Moment obrotowy 135-konnego silnika jest optymalny w każdych warunkach i zapewnia wybitne osiągi oraz energiczny „kop" w całym zakresie prędkości obrotowych silnika, ustanawiając tym sposobem nowy punkt odniesienia w schematach konstrukcyjnych silników benzynowych. Nowa jednostka 135 KM zapewnia maksymalną prędkość i przyspieszenie od 0 do 100 km/h, plasując się w czołówce segmentu samochodów małych.

Alfa Romeo MiTo 1.4 "MultiAir"

Analizowany przez nas nowy silnik, zaprojektowany do pracy w systemie Alfa DNA pozwala na pełne wykorzystanie świetnych atrybutów dynamiki Alfa MiTo. Dzięki temu jazda na dłuższych trasach staje się nie tylko przyjemnością, dostarcza poczucia komfortu, ale gwarantuje również sporo emocji na bardziej wymagających odcinkach dróg, które są naturalnym terenem każdej Alfy Romeo z uwagi na jej wysoki stosunek mocy do masy oraz błyskawiczne reagowanie na polecenia kierowcy.

Rewelacyjne osiągi połączone są z wysoką jakością wyrażającą się w poszanowaniu środowiska naturalnego i niskim zużyciem paliwa. Superlatyw ten znajduje odzwierciedlenie w szczególnie niskiej emisji CO2 rzędu 129 g/km przy średnim zużyciu paliwa na poziomie zaledwie 5,6 litrów na 100km.

Alfa Romeo MiTo 1.4 "MultiAir"

Atrybutami natomiast 105-konnego silnika o pojemności 1.4 to także równowaga i temperament. Silnik ten, zajmując centralne miejsce w swoim segmencie rynku, stanowi optymalny wybór. Silnik MultiAir 105 KM spełnia normy emisji Euro 5 i zajmuje czołową pozycję w swoim segmencie pod względem maksymalnej mocy i zadowolenia z jazdy.

Alfa Romeo MiTo o mocy 105 KM 1.4 staje się niekwestionowaną gwiazdą ruchu ulicznego w mieście, zapewniającą pełne bezpieczeństwo i płynność jazdy w każdych warunkach.

Alfa Romeo MiTo 1.4 "MultiAir"

MiTo uzyskuje najwyższe osiągi dzięki jednostce o mocy 170 KM MultiAir dostępnej w ekskluzywnym wariancie „Quadrifoglio Verde". Jej pojawienie się stanowi powrót historycznego symbolu, które uradowało miłośników Alfy na całym świecie pasjonujących się chwalebnymi dziejami marki, dzięki której wyścigi i sporty motorowe zostały wyniesione do rangi mitu.

Alfa Romeo MiTo 1.4 "MultiAir"

MiTo z silnikiem 170 KM 1.4 jest przykładem nowej koncepcji modelu sportowego, łączącego najwyższą przyjemność jazdy ze świadomością ekologiczną. Do zwycięskich przymiotów samochodu zalicza się: imponujący współczynnik masy do mocy (6,7 kg/KM) gwarantujący rekordową zwinność, a także wyjątkowa moc silnika, który uzyskuje 124KM z 1 litra pojemności skokowej - w tym segmencie jedna z lepszych wartości na rynku. To również najwyższa dotąd wartość w odniesieniu do samochodu Alfa, potwierdzająca wybitne dziedzictwo inżynieryjne Alfy Mito.

Alfa Romeo MiTo 1.4 "MultiAir"

Wersja 170 KM 1.4 MultiAir Turbo benzyna, w połączeniu z nową 6-biegową skrzynią biegów gwarantującą szybkie zmiany biegów i krótkie skoki dzwigni, jest doskonałym przykładem filozofii „downsizingu", tj. produkcji nowoczesnych silników z turbodoładowaniem celem podniesienia osiągów przy równoczesnej redukcji zużycia paliwa i emisji spalin. Wyniki osiągnięte dzięki zastosowaniu tej strategii interesujące są pod każdym kątem (139 g/km CO2 i 4,8 l/100km w cyklu pozamiejskim). Są to wyniki, których oczekuje się od małych miejskich samochodów, aniżeli od sportowego hatchbacka, który osiąga 100km/h w ciągu nieco ponad 7 sekund.
Alfa Romeo MiTo „Quadrifoglio Verde" jest również wyposażona w nowy system aktywnego zawieszenia monitorujący amortyzatory i konfigurujący tym samym dynamikę pojazdu, redukując odchylenia pojazdu i podnosząc jeszcze bardziej poziom bezpieczeństwa, komfortu i prowadzenia pojazdu. System ten, opracowany przy współpracy Alfa Romeo z Magneti Marelli, wdrożony został dzięki bogatym doświadczeniom, jakie obie firm zdobyły w sportach motorowych na całym świecie.

Alfa Romeo MiTo 1.4 "MultiAir"

Nowe silniki MultiAir produkowane są w mieście Termoli (Włochy) w zakładach FPT - Fiat Powertrain Technologies. Już w pierwszych fazach konstrukcyjnych projektowane są z zamiarem dalszego ulepszenia systemu Alfa DNA, pozwalającego na dostosowanie charakteru Alfy Romeo MiTo do potrzeb kierowcy i warunków jazdy. Ponadto, po raz pierwszy w Alfie Romeo wykorzystany zostanie system Start&Stop zespolony z silnikami MultiAir. System ten kontroluje tymczasowe wyłączanie silnika i jego ponowne uruchomienie (np. podczas dłuższego zatrzymywania pojazdu w ruchu ulicznym) i tym samym gwarantuje redukcję zużycia paliwa i obniżenie poziomu hałasu.

Wysokie i chwalebne noty wystawione atrybutom silników MultiAir należy uzupełnić o sportowy, charakterystyczny tembr Alfy Romeo.

Alfa Romeo MiTo 1.4 "MultiAir"

Wraz z wprowadzeniem nowych silników MultiAir światło dzienne ujrzały również żywe kolory MiTo - triumfującego modelu sprzedawanego już w 34 krajach na całym świecie i na 5 różnych kontynentach. Już teraz można zamówić go w nowym metalizowanym odcieniu Tornado Blue, który będzie uzupełnieniem i tak szerokiej gamy kolorów.

Na uznanie zasługuje poziom udoskonaleń konstrukcyjnych, które jeszcze bardziej podniosły jakość Alfy Romeo MiTo. Ulepszenia te znalazły odzwierciedlenie w wykończeniu wnętrza, kombinacjach wyposażenia pojazdu, poprawieniu pracy skrzyni biegów dzięki skróceniu dźwigni o 2,5 cm, a także w układzie kierowniczym i zawieszenia, korzystającym z nowych ustawień. Kilka zmian wprowadzono również w układzie hamulcowym.

Źródło: Alfa Romeo, fot. Alfa Romeo