Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-4,t-czy_warto_kupic_samochod_z_klimatyzacją?.html
Autor: Marcin Chrapka / Data: 2007-05-07

Czy warto kupić samochód z klimatyzacją?

Czy wtedy gdy kupujemy samochód z klimatyzacją zyskuje tylko jego sprzedawca? Oczywiście nie – nasz zysk również jest niebagatelny. Co więcej – zalety posiadania samochodu wyposażonego w klimatyzację odczujemy nie tylko latem...

Zyskujemy oczywiście latem...

 

Panel klimatyzacji dwustrefowej Panel klimatyzacji dwustrefowej

Gorące dni dla posiadaczy samochodów bez klimatyzacji są prawdziwą udręką – wsiadając do samochodu (zwłaszcza gdy ten przez jakiś czas był wystawiony na działanie słońca) odczuwamy dyskomfort wynikając nie tylko z faktu, że w samochodzie jest gorąco, ale także tego, że wszystkie plastiki są nagrzane prawie „do czerwoności”. W chwilę po włączeniu ”klimy” oba te efekty zanikają. Musimy tylko pamiętać aby nie otwierać okien podczas korzystania z klimatyzacji. Polecane także jest chwilowe, ale dokładne przewietrzenie wnętrza przed rozpoczęciem jazdy.

 

...ale także zimą

Wydawałoby się, że zimą klimatyzacja jest zupełnie niepotrzebna. Nie do końca jest to prawda – klimatyzacja zimą (a także w inne pory roku – podczas dużej wilgotności powietrza) może posłużyć jako idealny środek do odparowania szyb. Wystarczy włączyć klimatyzację i skierować dysze nawiewów na szyby. Po chwili szyby będą czyste, a my unikniemy powstania smug podczas wycierania ich metodami „mechanicznymi”.

Kiedy kupić

Wydawałoby się, że najodpowiedniejszym momentem do zakupu samochodu z klimatyzacją jest lato. Wtedy to sprzedawcy kuszą nas przeróżnymi promocjami. Należy jednak taką propozycję dokładnie rozważyć, gdyż jak wiadomo latem na samochodową klimatyzację jest największy popyt – a to z kolei powoduje, że za taką klimatyzację możemy zapłacić drożej niż zimą. Klimatyzacja może pełnić rolę „wabika” na samochód – który może być droższy niż zwykle. Z kolei zimą nie myślimy zwykle o lecie i na klimatyzacji łatwiej nam „oszczędzić” - jednak paradoksalnie właśnie wtedy możemy taniej zakupić samochód wyposażony w klimatyzację.

”Klima” ma również wady

Poza różnicy w cenie, której najprawdopodobniej nie odzyskamy przy odsprzedaży auta, klimatyzacja wymaga również pewnych zabiegów serwisowych. Czynnik chłodzący po pewnym czasie (zależnym od intensywności korzystania z klimatyzacji) odparowuje i wymaga uzupełnienia. Raz na jakiś czas układ przewietrzania wnętrza wyposażony w klimatyzację należy także odgrzybić.

Pamiętajmy także, aby również zimą włączyć klimatyzację przynajmniej raz na miesiąc, pozwalając jej „pochodzić” około 10-15 minut (pamiętajmy, że klimatyzacja nie działa w ujemnych temperaturach). To powoduje nasmarowanie nieużywanych mechanizmów, które bez tego latem mogą szybko odmówić posłuszeństwa.

Artykuł ten możesz znaleźć w portalu poświęconym klimatyzacji ogólnie.

http://www.info-klimatyzacja.pl/art,id_m-47,t-Czy-warto-kupic-samochod-z-klimatyzacja.html

Zapraszamy zainteresowanych tematem klimatyzacji na powyższą stronę.

Podyskutuj na naszym forum

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum:

Klimatyzacja w samochodzie - dyskusja z ankietą