Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-62,t-tempomat___niezbedne_wyposazenie_czy_gadzet?.html
Autor: Łukasz Lubas / Data: 2007-08-02

Tempomat - niezbędne wyposażenie czy gadżet?

Swój kolejny artykuł postanowiłem poświęcić praktycznemu urządzeniu, jakim wg. mnie jest tempomat. Postaram się pokrótce przybliżyć zasadę działania tego urządzenia oraz moje odczucia wynikające z jego użytkowania. Gorąco zachęcam do lektury artykułu.

Tempomat, czyli…

Dźwignia tempomatu Dźwignia tempomatu

Termin tempomat powstał z połączenia angielskich słów tempo i automat. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymywanie stałej prędkości pojazdu niezależnie od ukształtowania terenu. Stała prędkość utrzymywana jest bez udziału pedału przyśpieszenia, po jego naciśnięciu pojazd przyśpiesza, po zwolnieniu gazu następuje wyłączenie tempomatu bądź też w niektórych rozwiązaniach prędkość wraca do ustalonej prędkości. Natomiast nawet najdelikatniejsze dotknięcie pedału hamulca powoduje natychmiastowe wyłączenie urządzenia.

Praktyka

Wielokrotnie miałem okazje podróżować samochodem wyposażonym w tempomat i z całą świadomością mogę stwierdzić, iż jest to bardzo przydatne urządzenie. Najważniejszym plusem tego systemu jest to, iż w czasie długiej podróży nie musimy ciągle trzymać nogi na pedale przyspieszenia, co bardzo zwiększa komfort podróżowania.

Kolejną zaletą jest to, że zbędna jest ciągła kontrola prędkościomierza, gdyż samochód cały czas będzie utrzymywał zadaną prędkość niezależnie od ukształtowania terenu. Pozwoli to nam uniknąć nieświadomego przekroczenia prędkości a w konsekwencji nieprzyjemnego spotkania ze stróżami prawa.

Należy jednak pamiętać, żeby nie używać tego urządzenia na drogach o dużym natężeniu ruchu oraz w terenie zabudowanym, gdyż w niektórych sytuacjach, tempomat może uśpić naszą czujność.

Podsumowanie

Tempomat jest idealnym urządzeniem do pokonywanie autostrad, których niestety jak wiemy zbyt wiele u nas nie ma. Najbardziej rozpowszechniony jest w USA, a to na pewno ze względu na ilość wielopasmowych dróg za oceanem. Do niedawna był on opcją wyposażenia samochodów klasy wyższej, dziś w tempomat wyposażone są praktycznie wszystkie samochody klasy średniej-wyższej.