Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-92,t-gdzie_pojedziemy_"setką"?.html
Autor: Tomasz Chrapka / Data: 2007-08-16

Gdzie pojedziemy "setką"?

Wraz z postępem motoryzacji prędkość podróżowania rosła. Kiedyś nie martwiono się tym, że kierowca przekroczy prędkość skoro jego automobil pozwolił mu się rozpędzić do 20 km/h. Dzisiejsze samochody są w stanie mknąć z szybkością przekraczającą 300 km/h. Aby zapobiec rozpędzaniu się do tak dużej prędkości – niebezpiecznej prędkości – ograniczoną ją poprzez przepisy oraz znaki drogowe. Mimo to, są jeszcze drogi w Polsce, po których możemy jechać ponad 100 km/h, pod warunkiem, że akurat nie są remontowane. ;)

Znak Początek Autostrady
Znak Początek Autostrady

Autostrada jest to droga przeznaczona wyłącznie dla ruchu pojazdów samochodowych. Autostrada posiada przynajmniej dwa pasy ruchu w każdym kierunku, oddzielone pasem zieleni i/lub barierami energochłonnymi. Na autostradzie istnieją tylko i wyłącznie skrzyżowania wielopoziomowe z pasami do rozpędzania się oraz zjazdu. Drogi te wyposażone są w urządzenia obsługi podróżnych, pojazdów, oraz przesyłek przeznaczone tylko dla jej użytkowników.

Autostrada Fot: Wikipedia (licencja GNU)

Na autostradzie zabronione jest zatrzymywanie się na pasie awaryjnym, zawracanie, cofanie oraz holowanie (z wyjątkiem pojazdów przeznaczonych do tego celu). Autostrady z reguły są ogrodzone przed zwierzętami, które na drugą stronę przechodzą po specjalnie dla nich wybudowanych kładkach.

Prędkość maksymalna na autostradzie ograniczona jest do 130km/h. Wyjątkiem są samochody ciężarowe, autobusy oraz pojazdy holujące, które mogą się rozpędzić do 80 km/h.

Znak Początek Drogi Ekspresowej
Znak Początek Drogi Ekspresowej

Droga ekspresowa jest to droga przeznaczona tylko dla ruchu pojazdów samochodowych. Droga ta posiada jedną lub dwie jezdnie. Na drodze ekspresowej napotkamy przeważnie skrzyżowania wielopoziomowe. Wyjątkowo dopuszczalne są skrzyżowania jednopoziomowe z drogami publicznymi. Podobnie jak autostrada, droga ekspresowa wyposażona jest w urządzenia obsługi podróżnych, pojazdów oraz przesyłek przeznaczone tylko dla użytkowników drogi. Na drodze ekspresowej nie wolno cofać, zawracać a także zatrzymywać się na pasie awaryjnym.

Dopuszczalna prędkość maksymalna samochodem osobowym, dostawczym do 3,5 tony oraz motocyklem na drodze ekspresowej o jednym pasie ruchu wynosi 100 km/h, natomiast o dwóch pasach ruchu 110 km/h. W przypadku samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony, autobusów oraz pojazdów holujących jest to 80 km/h.

Droga dwupasmowa poza obszarem zabudowanym

Droga dwupasmowa w terenie niezabudowanym jest to droga tworząca zwykłą sieć dróg w Polsce. Jej wyjątkowość polega tylko na dodatkowym pasie w każdą stronę.

Maksymalna prędkość jest na niej ograniczona do 100km/h. Natomiast do 80km/h mogą rozpędzić się kierowcy ciężarówek, autobusów oraz pojazdów holujących.