ORLEN Platinum 66. Rajd Polski 2009
Światowa czołówka rajdowa jest już w Mikołajkach – mazurskim kurorcie, który w najbliższy weekend będzie bazą ORLEN Platinum 66. Rajdu Polski – 8. tegorocznej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC). Dla większości załóg to zupełnie nowa impreza, która w tym roku znalazła się w kalendarzu tych prestiżowych rozgrywek.
Mikołajki to niewielka miejscowość (powiat Mrągowski) położona w samym sercu województwa Warmińsko-Mazurskiego. Mikołajki znajdują się w sąsiedztwie największego w Polsce Jeziora Śniardwy.
Walka na trasie ORLEN Platinum 66. Rajdu Polski rozpocznie się w czwartkowy wieczór (25 czerwca) od przejazdu widowiskowego super-odcinka specjalnego Mikołajki. W piątek, sobotę i niedzielę zawodnicy zmierzą się z wymagającą trasą o łącznej długości 1,024 km. W sumie będą mieli oni do pokonania 18 OES-ów o długości 352 km. Rywalizację zakończy ponowny przejazd super-OES-u Mikołajki znajdującego się w bliskim sąsiedztwie bazy imprezy, Hotelu Gołębiewski.
W 1973 Rajd Polski był rundą Rajdowych Mistrzostw Świata Producentów. Po wprowadzeniu zmian w kalendarzu WRC mających na celu przyciągnięcie do serialu nowych państw, ORLEN Platinum 66 Rajd Polski został pierwszą i jak dotąd jedyną rundą cyklu rozgrywaną na terenie byłego bloku wschodniego.
ORLEN Platinum 66. Rajd Polski jest również rundą Ford Fiesta Sport Trophy International oraz cyklu Junior World Rally Championship (JWRC). Na liście zgłoszeń znalazło się 55 załóg, w tym światowa czołówka z zespołów: BP Abu Dhabi Ford World Rally Team, Citroën Total World Rally Team oraz Stobart VK M-Sport Ford Rally Team.
We wtorkowy ranek rozpoczęło się zapoznanie z trasą ORLEN Platinum 66 Rajdu Polski. W ostatnich dniach Pojezierze Mazurskie nawiedziły spore opady deszczu, jednak pierwszy dzień zapoznania z trasą przywitał zawodników bezchmurnym niebem. Po przejechaniu odcinków: Grabówka, Pianki, Paprotki oraz Miłki, we wtorkowy wieczór zawodnicy będą mieli okazję zapoznania się z super-OES-em Mikołajki.
Jutro (środa) przed zawodnikami jest drugi dzień zapoznania z trasą. Przejadą oni odcinek testowy (tzw. shakedown), który odbędzie się w czwartek rano oraz OES-y: Danowo, Gawliki, Wydminy oraz Tros. Odcinki specjalne ORLEN Platinum 66 Rajdu Polski w większości zlokalizowane są na północny-wschód od Mikołajek.
Sébastien Loeb, pięciokrotny rajdowy mistrz świata oraz lider tegorocznej klasyfikacji po siedmiu rundach uważa, że kluczem do sukcesu w ORLEN Platinum 66 Rajdzie Polski będzie właściwy opis trasy. Zarówno Francuz, jak i jego hiszpański kolega z fabrycznego zespołu Citroëna przeprowadzili przed rajdem dwudniowe testy.
Uroczystość startu ORLEN Platinum 66 Rajdu Polski rozpocznie się w Mikołajkach w czwartek 25 czerwca o godz. 19.00. Zaraz potem załogi zmierzą się z super-odcinkiem specjalnym o długości 2,5 km.
Źródło:www.rajdpolski.pl

Rajd Faraonów: ORLEN Team na piaskach Egiptu
W sobotę, 3 października rozpoczyna się Rally Pharaons (Egipt), przedostatnia eliminacja motocyklowych…
Oleje PLATINUM – Ekspert polskiego rynku
Pod koniec lat 90-tych zaledwie kilka rodzajów olejów silnikowych zabezpieczało większość potrzeb krajowego…
Nowości produktowe w ofercie Orlen Oil
Firma ORLEN OIL wprowadziła na rynek nowy olej silnikowy typu Super High Perfomance Diesel (SHPD) o nazwie…
Oleje Platinum do skuterów śnieżnych
Skutery śnieżne w Polsce zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników i użytkowników. To nie tylko środek…
Junak, polski Harley-Davidson czy... wielki pechowiec?
Kraj nasz, ma bogaty dorobek motoryzacyjny. Polska przez wiele lat była potęgą motoryzacyjną. Już przed wojną…
Zadbaj o swój jednoślad
Właśnie mija 125 lat od czasu gdy niemiecki konstruktor i przemysłowiec Gottlieb Daimler zbudował pierwszy na…
Najlepszy historycznie wynik Polaków w Mistrzostwach Świata
Michał Kościuszko i Maciek Szczepaniak – załoga jadąca w barwach Suzuki Sport Europe samochodem Suzuki Swift…





