www.info-samochody.plwww.info-samochody.pl
Obrazek
Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Poradnik Aktualności

Najlepszy historycznie wynik Polaków w Mistrzostwach Świata

Informacja prasowa / Data: 2009-09-11

Michał Kościuszko i Maciek Szczepaniak – załoga jadąca w barwach Suzuki Sport Europe samochodem Suzuki Swift S1600, ukończyła Neste Oil Rally Finland na trzecim miejscu w klasyfikacji JWRC. Zwyciężył Martin Prokop przed Kalle Pinomakim (+55,6). W trakcie trzech dni rajdu zawodnicy pokonali 23 odcinki specjalne, o łącznej długości 345,15 kilometrów oesowych.

Najlepszy historycznie wynik Polaków w Mistrzostwach Świata

Dla jedynej polskiej załogi startującej w WRC był to szósty i zarazem ostatni w tym sezonie start na trasach Mistrzostw Świata. Polacy w sezonie 2009 każdy z rajdów kończyli na podium. Dwa razy stanęli na najwyższym stopniu podium (Rajd Portugali i Rajd Argentyny), dwa razy wywalczyli drugie miejsca (Rajd Cypru i Rajd Sardynii). Pomimo rewelacyjnej jazdy nasza załoga nie ukończyła Rajdu Polski i tym samym straciła szansę na tytuł Mistrza Świata. Na Rajdzie Finlandii pomimo kłopotów technicznych Polacy ponownie stanęli na podium. Obecny wynik jest historycznie największym sukcesem, jaki osiągnęli Polacy w motosportach na świecie.

Najlepszy historycznie wynik Polaków w Mistrzostwach Świata

„Po raz trzeci stajemy na podium w Rajdzie Finlandii. Po pechowym piątku z dwoma przebitymi oponami nie pozostało nam nic innego niż walka o trzecią pozycję. Dzisiejszy dzień był bardzo udany, jechaliśmy swoim równym tempem.” – powiedział na mecie rajdu Michał Kościuszko. „Dla nas był to udany sezon. Pięć razy stawaliśmy na podium. Długo byliśmy liderami klasyfikacji JWRC. Niestety błąd podczas Rajdu Polski wyeliminował nas z walki o mistrzostwo w końcówce sezonu. Serdecznie gratuluję Martinowi, to była prawdziwa przyjemność ścigać się z najlepszymi Juniorami w Mistrzostwach Świata. Dziękuję sponsorom, mojemu pilotowi, najbliższym i całemu zespołowi. Dziękuję również kibicom, którzy wiernie dopingowali nas na trasach Mistrzostw Świata. Myślami jestem już na trasach Mistrzostwach Świata 2010.”

Klasyfikacja JWRC po Neste Oil Rally Finland

Kierowca Rajd Irlandii Rajd Cypru Rajd Portugalii

Rajd Argen-

tyny

Rajd Sardynii Rajd Polski Rajd Finlandii Rajd Katalonii Suma
Martin Prokop CZ 8 10 XXX XXX 10 8 10   46
Michał Kościuszko PL XXX 8 10 10 8 nie ukończył 6 XXX 42
Aaron Burkart D 10 6 XXX 8 6 XXX 5   35

Źródło: Suzuki, fot. Suzuki

Skomentuj tekst

Aby umieścić komentarz wpisz jego treść. Komentarze nie na temat, obraźliwe, wulgarne i łamiące prawo będą usuwane!

* - wypełnienie pola jest wymagane

Czytaj także
Volkswagen Polo R WRC od 2013 w Rajdowych Mistrzostwach Świata

Volkswagen Polo R WRC od 2013 w Rajdowych Mistrzostwach Świata

„Podjęta została decyzja o uczestnictwie Volkswagena w Rajdowych Mistrzostwach Świata począwszy od 2013 roku”…
Najlepszy salon samochodowy w Polsce znajduje się w Łodzi

Najlepszy salon samochodowy w Polsce znajduje się w Łodzi

Polska Izba Motoryzacji (PIM) rozstrzygnęła konkurs na najlepszy obiekt motoryzacyjny w Polsce. Nagroda…
Mitsubishi L200 wygrywa ranking magazynu Overlander na najlepszy pojazd 4X4 w 2009 roku

Mitsubishi L200 wygrywa ranking magazynu Overlander na najlepszy pojazd 4X4 w 2009 roku

Pickup Mitsubishi L200 (oferowany w Australii pod nazwą Triton) zwyciężył w rankingu australijskiego magazynu…
Sebastien Loeb mistrzem świata WRC 2010

Sebastien Loeb mistrzem świata WRC 2010

Sebastien Loeb wygrał Rajd Francji, dzięki czemu po raz siódmy z rzędu zapewnił sobie tytuł Rajdowego Mistrza…
Największa ciężarówka świata

Największa ciężarówka świata

Największe pojazdy świata nie poruszają się po zwykłych drogach. Aby je zobaczyć należy wybrać się do jednej…
Największa opona świata w Monachium

Największa opona świata w Monachium

Ruszyły największe na świecie targi budownictwa przemysłowego i górniczego Bauma 2010. Od ponad 50 lat, co…
Najlepsze samochody 2010 - Polo, Golf i Multivan na czele

"Najlepsze samochody 2010" - Polo, Golf i Multivan na czele

Czasopismo motoryzacyjne „auto motor und sport” ogłosiło wyniki plebiscytu „Najlepsze samochody 2010 roku”…
Wakacyjna podróż - obowiązkowo z przebojami pop

Wakacyjna podróż - obowiązkowo z przebojami pop

Wakacje już niebawem, więc aby podróż upłynęła nam w dobrym nastroju, powinniśmy się zaopatrzyć w najnowsze…
OgrzewanieOgrody