samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Zimowe bezpieczeństwo na drodze dla całej rodziny

Informacja prasowa / Data: 2011-01-18

Inżynier Pascale de Briey z Goodyeara opowiada o tym, jak zapewnić rodzinie bezpieczeństwo na drodze zimą.

Pascale de Briey pracuje w Goodyearze jako specjalistka ds. opon od dwudziestu czterech lat. W ciągu swojej kariery pomogła przetestować i wprowadzić na rynek bardzo wiele opon marki Goodyear, które zostały stworzone z wykorzystaniem najbardziej innowacyjnych technologii. Ale Pascale de Briey jest nie tylko specjalistką ds. opon. W życiu prywatnym jest także żoną i matką czworga dzieci – dwóch synów i dwóch córek, w wieku od 13 do 23 lat.

Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży zbliża się wielkimi krokami, ale niewiele kobiet kierowców zdaje sobie sprawę - równie dobrze jak Pascale - jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa ich rodzin ma rozważna jazda, dobrze utrzymany pojazd i właściwie dobrane opony.

„Pracuję w Centrum badań, rozwoju i testowania opon firmy Goodyear w Luksemburgu. Widzę tysiące opon poddawanych różnym procedurom badawczym, zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i na naszym torze testowym. Testy te mierzą stabilność, przyczepność na zakrętach, na mokrych powierzchniach. Każdego dnia na własne oczy mogę przekonać się, jak ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo jako użytkowników dróg mają opony. Wiem też, że używanie ogumienia dostosowanego do warunków pogodowych i drogowych może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa naszym najbliższym. Ale oprócz dbałości o odpowiedni stan pojazdów i opon w okresie zimowym istnieje jeszcze wiele innych rzeczy, które możemy zrobić, aby nasze dzieci były bezpieczne na drogach o tej porze roku".

„To na nas, rodzicach, ciąży wielka odpowiedzialność, bowiem musimy pomóc naszym dzieciom stać się odpowiedzialnymi użytkownikami dróg. W miarę jak dorastają, powinny nie tylko nauczyć się zasad ruchu drogowego, ale także zrozumieć, że bezpieczeństwo jest również ich odpowiedzialnością. Jako rodzice musimy nieustannie utrwalać w nich znaczenie bezpieczeństwa drogowego".

„Zarówno małe dzieci, jak i młodzież należy uczyć bezpieczeństwa ruchu drogowego – oczywiście w sposób dostosowany do ich zdolności intelektualnych i doświadczenia. Nawet kiedy nasze dzieci są już prawie dorosłe, nie powinniśmy przestawać wzmacniać tych przyzwyczajeń" – mówi P. de Briey.

Najmłodsi...

„Dni są coraz krótsze i często jest jeszcze ciemno, gdy wychodzimy z dziećmi do szkoły. Pamiętajmy, że małe dzieci nie posiadają odpowiednich przyzwyczajeń, aby zachować bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Samochody zaparkowane na poboczu ograniczają im widoczność, a one same nie mają dostatecznego doświadczenia, aby ocenić prędkość i odległość nadjeżdżającego samochodu. Ważne jest, aby ciągle im przypominać, że są znacznie mniejsze niż auta i że z tego względu trudno im zobaczyć drogę, a kierowcom z kolei zobaczyć je same" – dodaje P. de Briey.

Bądź widoczny!

„Jako rodzice zawsze martwimy się o bezpieczeństwo naszych dzieci. Robimy wszystko, aby zminimalizować ryzyko wypadków: uczymy je podstawowych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz tego, gdzie i jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę, ale jest też naszym obowiązkiem upewnić się, że są one dobrze widoczne dla kierowców. Dodatkowo zimą zazwyczaj nie nosimy ubrań w najbardziej jaskrawych kolorach. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale może to mieć bardzo poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa drogowego".

  • Dobrze widoczne kurtki. Jednym z najprostszych sposobów upewnienia się, że nasze dziecko jest widoczne na drodze, jest wybór zimowych ubrań o jasnych, rzucających się w oczy kolorach.
  • Odblaskowe dodatki. Odblaskowe opaski czy buty z odblaskowymi wstawkami również pomagają zwiększyć widoczność w ciemniejsze zimowe dni.
  • Rowery i plecaki. Upewnij się, że rower jest dobrze widoczny. Doczep odblaskowe lusterka i sprawdź, czy przednie i tylnie światła działają poprawnie. Odblaskowe naklejki na plecaku pomagają dodatkowo zwiększyć widoczność dziecka w ruchu drogowym.

Dawaj dobry przykład na wspólnych spacerach

„Dzieci uczą się naśladując nasze zachowania. Możemy poświęcić dużo czasu na rozmowy o bezpieczeństwie, ale nic nie utrwali tej wiedzy i poprawnych zachowań na drodze tak, jak wspólne spacery do i ze szkoły. Zawsze dawajmy dzieciom dobry przykład, wybierając bezpieczne miejsca do przechodzenia. Wyjaśniajmy im, dlaczego należy zatrzymywać się przy krawężniku, spoglądać w obie strony i posłuchać czy nic nie nadjeżdża".

„Powszechnie wiadomo, że dzieci w wieku do dziewięciu lat nie mają odpowiednich umiejętności, aby poruszać się same po drogach. Należy zatem za wszelką cenę unikać pozostawiania małych dzieci na drodze lub przy niej. Jednak kiedy dzieci podrosną, trzeba również uświadomić im, że same są odpowiedzialne za własne bezpieczeństwo, gdy nie jesteśmy w pobliżu" – mówi P. de Briey.

  • Zatrzymaj się, popatrz i posłuchaj. Jedną z głównych zasad bezpieczeństwa na drogach jest nauczyć dzieci, by zatrzymały się, rozejrzały i posłuchały.
  • Ukryte niebezpieczeństwa. Zwróć uwagę dziecka na ukryte wjazdy lub uliczki, z których niespodziewanie mogą wyjechać pojazdy.
  • Wybierz właściwą stronę drogi. Upewnij się, że dziecko chodzi po właściwej stronie chodnika i z dala od samochodów.
  • Skoncentruj się. Przypominaj dzieciom, że przy przechodzeniu przez jezdnię powinny się skoncentrować, bo łatwo się rozpraszają.
  • Aktywne uczenie to klucz do sukcesu. Zachęcaj dziecko do rozmowy o tym, co widzi na drodze i czy są to bezpieczne praktyki czy też nie. Pozwól dziecku podejmować decyzje wraz z tobą tak, aby uczyło się aktywnie.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego dla nastolatków

„Z czworgiem młodych ludzi w domu doskonale rozumiem obawy wielu rodziców, kiedy ich nastoletnie dzieci jeżdżą po drogach na rowerach lub motocyklach albo wracają z imprezy w przepełnionych samochodach".

„Nawet kiedy nasze dzieci są już prawie dorosłe, dobrze jest przypominać im, jak ważne jest odpowiednie zachowanie na drogach. Podkreślajmy, że powinny cały czas być skoncentrowane i ostrożne. Ostrzegajmy je o tym, że słuchanie głośnej muzyki, rozmawianie przez telefon czy pisanie wiadomości może być niebezpieczne, kiedy uczestniczą w ruchu drogowym – niezależnie od tego, czy poruszają się pieszo, na rowerze czy samochodem".

„Ważne jest również, aby przypominać im o ich własnej odpowiedzialności – o tym, że nie powinny wsiadać do samochodu z pijanym kierowcą, że zawsze powinny zapinać pasy, i że nie powinny prowadzić pod wpływem alkoholu. Zwracanie nastolatkom uwagi na niebezpieczne zachowania innych może pomóc im uświadomić sobie, które z ich własnych zachowań są niebezpieczne" – dodaje P. de Briey.

Źródło: Goodyear

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Zimowe bezpieczeństwo na drodze dla całej rodziny

Zimowe bezpieczeństwo na drodze dla całej rodziny

Pascale de Briey pracuje w Goodyearze jako specjalistka d... » ...więcej
Bezpieczeństwo na siedząco, czyli foteliki dla dzieci

Bezpieczeństwo na siedząco, czyli foteliki dla dzieci

Podczas nagłego hamowania samochodu, z chwilą gdy dochodzi... » ...więcej
Dlaczego opony zimowe mogą uratować życie?

Dlaczego opony zimowe mogą uratować życie?

Przykładem może być wypadek z grudnia 2009 r., w któr... » ...więcej
Opony zimowe czas zakładać

Opony zimowe czas zakładać

Zbliżający się sezon zimowy zmusza większość kierowców, a szczególnie tych, którzy w swoich... » ...więcej
Bezpieczeństwo w F1

Bezpieczeństwo w F1

Podczas ostatniego Grand Prix F1 w Montrealu zdarzył się groźnie wyglądający wypadek Roberta... » ...więcej
Fotoradary a bezpieczeństwo

Fotoradary a bezpieczeństwo

Fotoradary niezmiennie budzą wiele emocji wśród zmotoryzowanych. Z założenia mają zwiększa... » ...więcej
Statoil dba o bezpieczeństwo dzieci już od 10 lat

Statoil dba o bezpieczeństwo dzieci już od 10 lat

„Bezpieczeństwo Dziecka na Drodze” – pod ... » ...więcej
Podstawówki mogą poprawić bezpieczeństwo najmłodszych

Podstawówki mogą poprawić bezpieczeństwo najmłodszych

Rusza 11. edycja programu „Bezpieczeństwo dla wszy... » ...więcej
Polecamy porady
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju silnikowego

Przed wymiana oleju dobrze jest rozgrzać wcześniej samochód aby poprawić płynność oleju i ... » ...więcej
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia